Oddział Kliniczny Chorób Płuc, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej | Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy

E-mail: kpcp [at] kpcp.pl

BIP

Oddział Kliniczny Chorób Płuc, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej

    z pododdziałami:

    • Pododdział Chorób Płuc i Alergologii (OKAP)

    • Pododdział Chorób Płuc i Onkologii Pulmonologicznej (OKOP)

    Zlokalizowane w Szpitalu przy ul. Seminaryjnej 1, w budynku B, na III piętrze.
    KOORDYNATOR
    GABINET LEKARSKI
    LEKARZ DYŻURNY
    KOORDYNATOR OPIEKI MEDYCZNEJ
    DYŻURKA PIELĘGNIAREK
    SEKRETARIAT
    ZESPÓŁ LEKARSKI:

     

    dr hab. n. med. Grzegorz Przybylski - lekarz kierujący oddziałem - koordynator
    specjalista chorób płuc, specjalista alergologii, specjalista ochrony zdrowia

     

    Pododdział Chorób Płuc i Alergologii (OKAP)

     

    dr n. med. Agata Kalicka - lekarz kierujący oddziałem - koordynator
    specjalista chorób płuc, specjalista alergologii, specjalista chorób wewnętrznych

     

    dr n. med. Marta Pilaczyńska-Cemel
    specjalista chorób płuc, specjalista chorób wewnętrznych

     

    lek. Aleksandra Gadzińska
    specjalista chorób płuc, specjalista chorób wewnętrznych

     

    lek. Justyna Piotrkowska-Fortuna
    specjalista chorób płuc, specjalista chorób wewnętrznych

     

    lek. Wiktor Modelski
    rezydent

     

    lek. Karolina Złotnik
    rezydent

     

    lek. Mariia Maiska 
    młodszy asystent

     

    Pododdział Chorób Płuc i Onkologii Pulmonologicznej (OKOP)

     

    lek. Adam Szczepanik - lekarz kierujący oddziałem - koordynator
    specjalista chorób płuc, specjalista chorób wewnętrznych

     

    lek. Jarosław Czerniak
    specjalista chorób płuc, specjalista chorób wewnętrznych

     

    lek. Magdalena Derenda-Wołonkiewicz
    specjalista chorób płuc, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista reumatologii

     

    lek. Marta Werner-Chilińska
    specjalista chorób wewnętrznych

     

    lek. Halyna Ivankova
    młodszy asystent

     

    lek. Anna Kozanecka
    rezydent

     

    lek. Kamila Mac
    rezydent

     

    NADZÓR NAD ZESPOŁEM PIELĘGNIARSKIM:

     

    Pododdział Chorób Płuc i Alergologii (OKAP)

     

    Daria Ziemba - koordynator opieki medycznej
    specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki

     

    mgr Patrycja Gryl - pielęgniarka koordynująca i nadzorująca pracę innych pielęgniarek
    specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki

     

    Pododdział Chorób Płuc i Onkologii Pulmonologicznej (OKOP)

     

    mgr Milena Rogańska - Koordynator Opieki Medycznej
    specjalista pielęgniarstwa onkologicznego, specjalista pielęgniarstwa opieki długoterminowej,
    specjalista pielęgniarstwa kardiologicznego, specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki

     

    mgr Barbara Pijarowska - Kozłowska - pielęgniarka koordynująca i nadzorująca pracę innych pielęgniarek
    specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki

    Oddział prowadzi szeroką diagnostykę i leczenie chorób układu oddechowego w tym nowotworów, chorób śródmiąższowych, astmy i POChP. Diagnozujemy pacjentów ze zmianami radiologicznymi w miąższu płuc, opłucnej i w śródpiersiu oraz z dolegliwościami ze strony układu oddechowego tj. przewlekły kaszel, krwioplucie, duszność, ból w klatce piersiowej. W przypadku podejrzenia nowotworu płuca przeprowadzamy pełną diagnostykę przy współpracy z Zakładem Radiologii i Patomorfologii, z oceną charakteru i operacyjności zmiany i kwalifikacją do zabiegu operacyjnego przeprowadzaną przez konsultującego specjalistę chirurgii klatki piersiowej. Pacjenci niezakwalifikowani do leczenia operacyjnego konsultowani są przez onkologa i kwalifikowani do dalszego leczenia onkologicznego w tutejszym szpitalu (chemioterapia). W oddziale hospitalizowani są również pacjenci z ostrymi infekcjami dróg oddechowych, w tym z ciężkim zapaleniem i płuc i zapaleniem oskrzeli przebiegającym z dusznością (astma oskrzelowa, POCHP), niewydolnością oddechową, chorobami alergicznymi oraz mukowiscydozą. W strukturze oddziału funkcjonują wyodrębnione dwa pododdziały specjalizujące się w diagnostyce i leczeniu:

    •    Chorób płuc i onkologii pulmonologicznej
    •    Chorób płuc i alergologii

    Pododdział Chorób Płuc i Onkologii Pulmonologicznej prowadzi diagnostykę i leczenie chorób układu oddechowego, ze szczególnym uwzględnieniem chorób nowotworowych. W ramach diagnostyki nowotworów złośliwych układu oddechowego prowadzone są szczegółowe badania do pełnego ustalenia rozpoznania histopatologicznego, włącznie z nowoczesną diagnostyką molekularną i genetyczną, w celu ustalenia optymalnego postępowania terapeutycznego. Dostępność do specjalistycznych badań diagnostycznych pozwala również na precyzyjne ustalenie stopnia zaawansowania choroby nowotworowej. Decyzje, co do leczenia chorób nowotworowych są konsultowane z onkologami. Oddział ściśle współpracuje z zakładami i pracowniami diagnostycznymi Szpitala, w tym z Pracownią Endoskopową, wyposażoną w nowoczesne videobronchofiberoskopy, z opcją EBUS oraz możliwością wykonania biopsji transbronchialnych i kriobiopsji. Współpraca z Zakładem Radiologii wykonującym badania ultrasonograficzne, zdjęcia rentgenowskie oraz tomografie komputerowe pozwala na precyzyjne wykrycie najdrobniejszych zmian w obrębie klatki piersiowej i w innych narządach wewnętrznych. W Pracowni Tomografii Komputerowej wykonywane są również biopsje cienkoigłowe i gruboigłowe płuc. Do dyspozycji naszych pacjentów jest też nowocześnie wyposażona Pracownia Fizjopatologii Oddychania wyposażona w sprzęt pozwalający ocenić sprawność wentylacyjną płuc. Bardzo ważnym elementem poprawnej diagnostyki jest również precyzyjnie pracujące laboratorium analityczne i mikrobiologiczne. Pododdział Chorób Płuc i Onkologii Pulmonologicznej zajmuje się również leczeniem powikłań nowotworów układu oddechowego np. zatorowości płucnej, płynu w jamie opłucnowej, odmy opłucnowej oraz powikłań radioterapii, chemioterapii i immunoterapii – takich jak niedokrwistości, neutropenia, immunologiczne i infekcyjne zapalenia układu oddechowego.
    Pododdział Chorób Płuc i Alergologii zajmuje się diagnostyką i leczeniem pacjentów ze schorzeniami układu oddechowego oraz chorobami alergicznymi. W oddziale prowadzona jest szeroka diagnostyka i leczenie chorób układu oddechowego i chorób śródmiąższowych. Zespół specjalistów wykonuje szeroką gamę kompleksowych badań, m.in. USG klatki piersiowej, biopsje cienko i gruboigłowe, badania czynnościowe płuc oraz test 6-cio minutowego chodu (6MWT).   Ścisła współpraca z Pracownią Endoskopową umożliwia przeprowadzanie specjalistycznych zabiegów diagnostyczno-leczniczych. W celu wykrywania zmian położonych w sąsiedztwie drzewa oskrzelowego wykonywane są bronchoskopie z USG wewnątrzoskrzelowym (EBUS). Ponadto w Pracowni Endoskopowej przeprowadzane są zabiegi usuwania zmian wewnątrzoskrzelowych oraz kriobiopsje.
    Pododdział pozostaje jedynym ośrodkiem w województwie kujawsko-pomorskim prowadzącym leczenie dorosłych chorych na mukowiscydozę. Aktywnie uczestniczymy w Programie Lekowym NFZ (B.112), obejmującym podawanie w/w chorym nowoczesnych leków z grupy modulatorów kanału chlorkowego (CFTR). Obserwowane efekty terapii są spektakularne.
    Poza schorzeniami układu oddechowego oddział zajmuje się chorobami alergicznymi. W oddziale prowadzona jest diagnostyka alergologiczna oraz badania kwalifikujące do immunoterapii na jad owadów błonkoskrzydłych. Przeprowadzane są cykle immunoterapii swoistej jadem pszczoły i osy u osób z reakcjami zagrażającymi życiu po użądleniu.
    W oddziale realizowany jest Program Lekowy NFZ dla pacjentów chorych na astmą oskrzelową, dzięki któremu możliwe jest prowadzenie leczenia ciężkiej astmy lekami biologicznymi.

    DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA I NAUKOWA:
    Pracownicy Oddziału Klinicznego Chorób Płuc, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej czynnie uczestniczą w zjazdach i konferencjach naukowych będąc jednocześnie autorami i współautorami wielu publikacji naukowych (łącznie ponad 260 publikacji).
    W Oddziale Klinicznym Chorób Płuc, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej prowadzone są ponadto:
    •    szkolenia podyplomowe w zakresie staży specjalizacyjnych z chorób płuc, staży   kierunkowych z chorób płuc w ramach innych specjalizacji, kursów doskonalących,
    •    szkolenia przeddyplomowe dla studentów III i IV roku kierunku lekarskiego,
    •    seminaria dla studentów kierunku inżynieria biomedyczna,
    •    praktyki studenckie,
    •    Program Erasmus,
    •    szkolenia dla studentów anglojęzycznych.