Światowy Dzień POChP jest organizowany przez Globalną Inicjatywę na rzecz Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (GOLD) we współpracy z pracownikami służby zdrowia i grupami pacjentów z POChP na całym świecie. Jego celem jest podnoszenie świadomości, dzielenie się wiedzą i omawianie sposobów zmniejszenia obciążenia POChP na całym świecie.
Pierwszy Światowy Dzień POChP odbył się w 2002 roku. Każdego roku organizatorzy w ponad 50 krajach prowadzili działania, dzięki którym dzień ten stał się jednym z najważniejszych wydarzeń edukacyjnych i uświadamiających POChP na świecie. Polskie Towarzystwo Chorób Płuc co roku organizuje obchody Światowego Dnia POChP w Polsce włączając się w globalną inicjatywę – w tym roku po raz dwudziesty, 16 listopada. Z tej okazji Polskie Towarzystwo Chorób Płuc przygotowało serię edukacyjnych materiałów wideo „Cztery pory roku z POChP”. Dwa filmy, LATO i JESIEŃ były realizowane w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy. Zapraszamy do obejrzenia
LATO: https://www.youtube.com/watch?v=kidprJ8lnFA
JESIEŃ: https://www.youtube.com/watch?v=GSmLN9txmxc
ZIMA: https://www.youtube.com/watch?v=G3_xdQ9HJrU
WIOSNA: https://www.youtube.com/watch?v=wP5qo6neRMI
Warto zapamiętać:
• Do najważniejszych czynników ryzyka zachorowania na POChP należą: palenie papierosów, zanieczyszczenie powietrza, zawodowe narażenie na kontakt z określonymi substancjami oraz palenie bierne.
• Sytuacja epidemiologiczna POChP w Polsce wyraźnie się zmienia. Liczba chorych leczonych z powodu POChP i umieralność wśród chorych na POChP rośnie.
• W systemie publicznej służby zdrowia, w 2018 roku liczba chorych na POChP w Polsce wyniosła 1,295 mln, co stanowiło około 4% dorosłej populacji.
• Zmienił się historyczny pogląd, że POChP w Polsce jest głównie chorobą mężczyzn. Od 2014 roku liczba kobiet chorych na POChP i umieralność rośnie szybciej niż liczba chorych płci męskiej. Jest to przypisywane rosnącemu od ponad dekady wskaźnikowi palenia wśród kobiet, chociaż możliwe jest również, że kobiety są bardziej podatne na szkodliwe działanie dymu papierosowego i innych znanych czynników ryzyka POChP.
Więcej nt. Światowego Dnia POChP i samej choroby na stronie:
https://ptchp.org/aktualnosci-post/swiatowy-dzien-pochp/