Kontakt
Personel
dr hab. n. med. Wojciech Jóźwicki - kierownik zakładu
specjalista patomorfolog
dr n. med. Łukasz Korenkiewicz - starszy asystent
mgr Katarzyna Kokocha - koordynator administracji i technik analityki medycznej
O nas
INFORMACJE O ZAKŁADZIE:
Zakład Patomorfologii Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy jest nowoczesnym, bardzo dobrze wyposażonym Zakładem, z doświadczonym diagnostą pełniącym równocześnie funkcję Kierownika Zakładu oraz odpowiedzialnym zespołem diagnostów laboratoryjnych.
Szeroka oferta wykonywanych badań jest systematycznie powiększana, zgodnie z rozwijającą się ciągle wiedzą medyczną i nowymi rodzajami badań diagnostycznych. Szczególnym przedmiotem zainteresowań Zakładu są choroby należące do grupy rozsianych zmian płucnych, choroby ziarniniakowe oraz onkologia narządów klatki piersiowej a także tarczycy. Ponieważ patomorfologia płucna jest typowym przykładem patomorfologii klinicznej, każda diagnoza histologiczna jest powiązana z gruntowną analizą danych klinicznych, radiologicznych, a często mikrobiologicznych i serologicznych.
Zakład Patomorfologii wykonuje badania w oparciu o ocenę materiału:
1) cytologicznego:
- ze szczoteczkowania oskrzeli,
- z BAC guzów w obrębie klatki piersiowej,
- z biopsji pobranych za pomocą systemu EBUS,
- z biopsji transbronchialnych,
- z płynów z jam ciała,
- z popłuczyn oskrzelowych,
- z plwocin
2) histologicznego:
- z oligobiopsji oskrzelowych
- z biopsji gruboigłowych
- z kriobiopsji
- z opłucnej i innych struktur anatomicznych klatki piersiowej, specymenów pooperacyjnych z płuc, guzów śródpiersia,
węzłów chłonnych oraz opłucnej i ściany klatki piersiowej,
- biopsji chirurgicznych płuc dla diagnostyki zmian rozsianych
- z tarczycy
3) śródoperacyjnego
4) autopsyjnego.
Zakład Patomorfologii posiada bardzo dobry warsztat diagnostyczny oparty na nowoczesnym sprzęcie, pozwalającym na w pełni zautomatyzowany proces wykonywania preparatów mikroskopowych (wstępne przeprowadzanie materiału tkankowego, mikrotom rotacyjny z torem wodnym, barwienie HE, zaklejanie), co owocuje preparatami bardzo dobrej jakości i pozwala na ich standaryzację. W niektórych przypadkach do postawienia ostatecznej diagnozy histopatologicznej stosujemy techniki specjalne histochemiczne i immunohistochemiczne. Posiadamy szeroki panel przeciwciał do badań immunohistochemicznych, który jest skuteczną bronią w walce z błędem diagnostycznym, a także umożliwia klasyfikację nowotworów.
Opracowała: K.Kokocha 24.08.2022